Podsumowanie 9 edycji Studenckiego Festiwalu Informatycznego

W dniach 14-16 marca 2013 w Krakowie w Centrum Dydaktyki AGH miała miejsce 9 edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego (SFI). W związku z obecnością delegacji naszego koła naukowego na tym wydażeniu mamy przyjemność zaprezentować wam krótkie podsumowanie wykładów oraz warsztatów jak również serię zdjęć wykonanych w trakcie konferencji.

Studencki Festiwal Informatyczny to doroczna międzynarodowa konferencja skierowana przede wszystkim do pasjonatów informatyki z całej Polski. Festiwal służy jako forum wymiany informacji i doświadczeń związanych z informatyką, między autorytetami w tej dziedzinie a słuchaczami. Tworzy też płaszczyznę kontaktu między studentami o podobnych zainteresowaniach. Jest to inicjatywa non-profit. Udział w niej jest całkowicie bezpłatny.

Festiwal trwał dokładnie trzy dni, w trakcie których odbyło się 17 wykładów, 6 warsztatów oraz 4 duże konkursy. Preelekcję wygłosiły znane osobiśtości z polskiego jak i międzynarodowego świata IT, m.in Richard Stallman (Free Software Foundation), Piotr Konieczny (Niebezpiecznik.pl), Marcin Iwiński (CD Projekt RED), Kevin Warwick (Univesity of Reading) oraz Chris Mills (Opera Software).

Ponizej prezentujemy krótkie streszczenie wybranych wykładów:

Osoba której pasjonatom bezpieczeństwa IT przedstawiać nie trzeba – Piotr Konieczny, założyciel portalu Niebezpiecznik.pl wygłosił prezentację pt. “Testy Penetracyjne Sieci”.

Zgodnie ze starą maksymą — „człowiek jest najsłabszym ogniwem bezpieczeństwa” — Piotr na wiele sposobów prezentował przejęcie chronionych zasobów w firmach i korporacjach wykorzystując ku temu słabości osób pracujących na newralgicznych stanowiskach, czyli księgowych, programistów i administratorów. Wykład pokazał jak można wykorzystać inżynierię socjalną (ang. social engineering) podczas testów penetracyjnych, a także zademonstrował kilka narzędzi, które mogą pomóc pentesterom w przeprowadzaniu ataków socjotechnicznych. Przedyskutowane zostały też metody ochrony, które prowadzący zastosował wśród swoich klientów.

Znana fanom pisarza Andrzeja Sapkowskiego produkcja Wiedźmin oraz firma która stworzyła grę na jej podstawie czyli jak Marcin Iwiński w prezentacji “Jak skutecznie promować i sprzedawać polskie gry na świecie”Free Software and Your Freedom” w ciekawy sposób przedstawił Case Study z branży gier komputerowych. Szczerze opowiedziano w wersji ‚od kuchni’ jak zbudowano markę Wiedźmina na kluczowych rynkach, co udało się twórcom, a co nie, z uwzględnieniem polskich budżetów promocyjnych.

Na koniec drugiego dnia konferencji Richard Stallman wygłosił przemówienie pt. “Free Software and Your Freedom” na temat celów i filozofii ruchu Wolnego i Otwartego Oprogramowania oraz historii systemu operacyjnego GNU, który razem z jądrem systemu Linux jest dziś używany przez dziesiątki milionów użytkowników na całym świecie. W unikalny sposób zaprezentował szerokiej publiczności (na wykładzie obecna była rekordowa ilość osób) praktyczne zalety używania modelu wolnego oprogramowania, oraz odpowiedział na liczne pytania publiczności. Nie obeszło się również bez licytacji słynnej maskotki GNU oraz okazji do zaoferowania dotacji dla Free Software Foundation, w zamian otrzymując gadżety FSF =).

Podsumowanie

Konferencja SFI cieszyła się w tym roku wyjątkowo dużym zainteresowaniem. Członkowie Studenckiego Koła Informatycznego mieli możliwość wyjazdu oraz uczestniczenia w tej wyjątkowej konferencji, oraz osobiście spotkać się z organizatorami oraz prelegentami. Gorąco zapraszamy chętne osoby do uczestniczenia w przyszłej, dziesiątej już edycji Studenckiego Festiwalu Informatycznego. Po więcej informacji prosimy o kontakt na adres sci@kolos.math.uni.lodz.pl.